Ви знаходитесь: Головна arrow Печерний монастир arrow Розкопки
Розкопки Надрукувати

p2050377_s.jpgРозкопки монастирських печер розпочалися у 2000 році. Хоча про їх існування настоятель дізнався ще у 1995 році, коли на людському городі утворилося провалля.

Зараз розкопаний хід завдовжки 13 м. Імовірно печера може мати продовження до 30 м. Вирита печера в лісових породах. Це спеціальні нашарування в місцях існування річок, озер, боліт. Печери завжди викопувалися лише в лісі, оскільки інший грунт: пісок, глина, чорнозем, не мають такої міцності і можуть вкачатися або обсипатися.

На думку, археологів з організації «Підземний Київ», це печера чернеча, в ній могло трудитися один, а може бути, і декілька чоловік.

Розташування печери в лісі, по той бік улоговини (де колись протікала річка Монастирка), недалеко від місця розташування самого монастиря, дає можливість передбачити, що тут був монастирський скит. Праворуч від встановлених дверей в печеру розташований виступ на висоті близько метра. Там під час розкопок були виявлені частки попелу, по видимому, тут влаштовувалася чернеча кухня.

Поряд з нею, «під підлогою», тобто під завалом розміщувався невеликий льох, схожий на вириту в землі яму. p8010059_s.jpgЯк тільки ми заходимо в печеру, то справа видимий аркосоль – місце призначене для короткочасного відпочинку. На нім неможливо лягти в повне зростання, а можна лише напівлежачи подрімати, поклавши замість подушки під голову лікоть. Ця традиція бере свій початок ще на Афоне, де ущемлюючи себе у всьому, ченці не дозволяли ні на хвилину розслабитися тлінному тілу. Усередині печери уздовж всієї її довжини в шаховому порядку в стіні розміщені ніші, схожі на місця для свічок. Ніші свічок розташовані не на одному рівні, що дозволяє добитися кращого освячення. Приблизно по середині печери з лівого боку розташований мудрований отвір – спочатку широке, а потім що поступово звужується до верху. Воно як би скривлюється, виходячи на поверхню зовсім невеликою дірочкою. Саме через неї час від часу злітають вниз сухі аркушики. Хто ж зміг створити таку вентиляцію та і ще і на початку тисячоліття, коли про інженерні пристрої чули мало. Виявляється складність невелика. Адже все мудрість, вона в простоті. «Де просто – там ангелів із сто», - учать святі отці. На допомогу відлюдникам прийшов звичайний кріт.

p2150045_s.jpgЙого запускали зсередини печери, і кротік проривав необхідний хід, який вже потім зміцнювався в місцях досяжності людини. В кінці печери по обидві її сторони на невеликому відстань від підлоги розміщені довгасті прямокутні виїмки, швидше за все для колод або дощок, тобто там міг бути настил. Є версії, що це була Святая святих чернечої печери. Адже ніші свічок тут розташовані лише з одного боку – західною, тобто, так, щоб молиться на схід, освячуючи при цьому книгу. Є в печері древній напис Маннуїл. Можливо, це ім'я ченця, який трудився в печері, а, може, лише одного з тих, що чернечать – засновника печери. Адже точно не можна сказати скільки точно подвижників молилося усередині неї.