Ви знаходитесь: Головна arrow Церковна гора
Церковна гора
Чому гору назвали Церковною...

1.jpgПагорб, на якому знаходиться монастир, розділяє два села - Кислівка і Буда. Буда раніше називалася Монастиркою. Тут розташовувалася старовинна печерна обитель. Після занепаду монастиря кислівські і будянські миряни були приписані до церкви Різдва Пресвятої Богородиці в селі Ківшовата. Це був стародавній дерев'яний храм з трьома куполами, побудований з дубової деревини, а іконостас - з липи. Закладена була ця церква в 1736 р. тодішнім ківшоватським священиком Вовкобруном.  Але оскільки пастир, що формально прийняв унію, продовжував дотримуватися православного сповідання, то йому, як неблагонадійному, місцева польська влада довгий час перешкоджала споруджувати церкву. Як указує історик Л. Похилевич, вона «не могла бути закінчена раніше 1750 року.

Приблизно до 1850 року існувала церква, а коли почала розрушуватися, на прохання жителів її перенесли у Кислівку,а в Ківшоватій побудували новий храм. Заново зібраний храм влаштували на пагорібі між двома селами і освятили на честь ікони Божої Матері «Живоносне Джерело». Втім, хоча реально в Кислівкці окремий прихід існував вже з 1884 року, юридично храм в ім'я Жівоносного джерела іменувався кладовищенським і приписним аж до ХХ століття. Відтоді це місце стали називати Церковною горою.

Миряни дбайливо доглядалия за своєю новоствореною святинею. Були серед них і справжні меценати. Власне, навіть сам храм був побудований не тільки на засоби «прихожан Кислівки і Буди», але і на значні пожертвування «орендаря пана Махновича» . Крім того в одному з банків Києва зберігався «капітал на вічний внесок в 500 рублів», відсотки з якого «згідно волі заповідача» йшли на користь кислівської церкви. Вкладник побажав залишитися невідомим, адже Господь віддає явно тому, хто робить добро таємно.

Церква була красиво розписана, мала багато ікон. Було в ній два виходи - один у бік Кислівки, інший – у бік Буди. Біля храму росла висока статна тополя. Здалеку, наближаючись до села, першими із-за горизонту виростали куполи церкви і ця тополя.У 30-і роки, перед війною, храм був закритий, в ньому зробили колгоспний склад. У церкву на возах звозили зерно, яблука. При цьому ікони і церковне начиння залишалися на місцях. Вівтар, слава Богу, не оскверняли, оскільки зерно зсипали тільки до солії.

Під час наступу німецьких військ взимку 1943 року церква була зруйнована. Відбувалося все так: дзвіниця була найвищою точкою села. На ній сиділи німецький коректувальник і кулеметник. Радянські війська стояли внизу і ніяк не могли прорватися в село. Один житель села, Могиляк Андрій Онифатович, обійшов яр з боку с. Лукьянівки і через ліс пробрався до своїх. Провівши солдатів тим же шляхом, яким йшов сам, він вивів війська на відкрите місце, де вони ударили з танків, збили спостерігача і попрямували в село.

Міцні дошки, що залишилися після руйнування церкви, люди узяли собі для господарства. Навіть кам'яний фундамент розібрали. З церковних брусів спорудили міст через струмок біля підніжжя Церковної гори.